Co nazywamy fotografią? Zdjęcia są obecnie bardzo popularne. Najczęściej używany serwis internetowy w dużej mierze opiera się na tym, że regularnie wrzucane są tam nowe zdjęcia, dzięki czemu inni użytkownicy mogą zobaczyć, co się u nas dzieje i gdzie jesteśmy. Czym właściwie jest fotografia? Jakie rodzaje fotografii możemy wyróżnić? Jakie są cechy fotografii rodzinnej? Czy fotografię noworodkową możemy nazwać nowym trendem? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Fotografia – co to jest?
Zanim zaczniemy myśleć o fotografii, powinniśmy najpierw zastanowić się, czym ona naprawdę jest. Cóż, samo słowo „fotografia” można zdefiniować na wiele różnych sposobów i każdy z nich jest prawdziwy. Najczęściej jednak kojarzy nam się to z zapisywaniem zdjęć miejsc, które aktualnie odwiedzamy lub portretów osób, które dobrze znamy i chcemy pokazać ich twarze lub zachowanie. Najczęściej fotografia rozumiana jest jako uwiecznianie krajobrazów lub oszałamiającej architektury. Za ich pośrednictwem możliwe jest również rejestrowanie ważnych wydarzeń czy cudów natury, które zachwycają niejedną osobę.
Fotografia to także strona techniczna, wiedza o tym jak działa aparat czy obiektyw. Warto podkreślić – każda próba zdefiniowania tego pojęcia była słuszna. W słowniku fotografia jest uważana za malarstwo, rejestrację światłem. Na tej podstawie możemy skupić się na najważniejszych czynnikach, dzięki którym możemy zrozumieć, o czym tak naprawdę jest powyższe zdjęcie. Znalezienie i utrzymanie światła w kadrze jest bardzo ważne.
Jakie rodzaje fotografii możemy wyróżnić?
Warto wspomnieć, że możemy wyróżnić wiele gatunków fotografii. Ponadto partycjonowanie może być oparte na różnych czynnikach. Jednak najpopularniejsze gatunki to: portret, macierzyństwo, noworodek, kobieta, krajobraz, sport, makro, moda, zdjęcia, rodzina, styl życia, ślub, produkt, gotowanie, natura, impreza, ulica i architektura. Niemniej dziedzina ta dynamicznie się rozwija, dlatego powyższe kategorie to tylko przykład. Zdjęcia możemy też podzielić ze względu na miejsce ich wykonania. Wtedy możemy wyróżnić studnie zewnętrzne, wewnętrzne budynków, studnie profesjonalne.
Fotografia plenerowa charakteryzuje się fotografowaniem w plenerze, zwykle pod gołym niebem. Początkowo dotyczyło to spotkań odbywających się na łonie natury, m.in. w lasach czy na łąkach. Ujęcia miejskie są również popularne w dzisiejszych czasach, na przykład w pobliżu starych fabryk. Fotografia studyjna wymaga od nas specjalnego sprzętu, a tam jest ciekawe miejsce. Następnie użyj błysków, tła, wyzwalaczy. Zdjęcia zrobione w środku są tak naprawdę połączeniem dwóch wspomnianych wcześniej.
Fotografia rodzinna – jakie są jej cechy?
Zdjęcia rodzinne stają się coraz bardziej popularne. Trzeba przyznać, że mają mały problem, bo do przekonania potrzeba całej rodziny. Z jedną osobą wydawało się to o wiele łatwiejsze, zwłaszcza gdy nie mieliśmy dużego doświadczenia w fotografii. Warto wspomnieć, że eksperci twierdzą, że fotografowanie bliskich jest najtrudniejsze. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że fotografia rodzinna przeżywa ostatnio niemałą schizmę. To, co kiedyś rozumieliśmy pod tym pojęciem, teraz przedstawia się w nieco inny sposób. Zdjęcia rodzinne są zabawne, ponieważ można je robić o każdej porze roku, niezależnie od warunków pogodowych. Można to zrobić zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, co z pewnością jest warte odnotowania.
Fotografia noworodkowa – nowy trend?
Fotografia noworodkowa zyskuje na popularności i często jest łączona z fotografią ciążową. Kobieta decyduje się na sesję położniczą i chce się z nią dobrze czuć. Zwykle wraca do studia fotograficznego zaraz po urodzeniu dziecka. Powszechnym zjawiskiem jest to, że w czasie ciąży kobiety zauważają wiele ciekawych rekwizytów, a także stare ubrania. Profesjonalni fotografowie twierdzą, że najlepszy czas na robienie zdjęć noworodkom to dwa tygodnie po urodzeniu.
Dzieci są zatem „plastikowe”, jak określają to eksperci. W praktyce oznacza to, że pozowanie jest dużo łatwiejsze, a noworodki śpią relatywnie dłużej. Wybierając kawalerkę, powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę panującą w pomieszczeniu. Niemowlęta często mają problemy z regulacją temperatury ciała, dlatego jest to tak ważne. W praktyce zdjęcia noworodkowe są świetną pamiątką z życia rodzica, dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie.