Wiele osób zastanawia się, czy samodzielne przeprowadzenie remontu mieszkania lub domu jest możliwe. Oczywiście, że tak. Jednak sporo zależy od tego, jaki zakres prac należy wykonać. To z kolei wynika przede wszystkim z tego, ile lat liczy sobie dany obiekt. W przypadku starszego budownictwa gruntowne prace są niezbędne, by zapewnić pomieszczeniom trwałość na kolejne lata. Elementy takie, jak ściany, tak samo działowe, jak też nośne, same w sobie nie wymagają naprawy.
Materiał wykorzystany do ich budowy, w postaci cegieł, czy pustaków, jest bardzo wytrzymały. Podobnie też tynki betonowe. Co często staje się widoczne w przypadku starszych obiektów, to rosnące ubytki w warstwie gipsu, duża ilość odprysków, czy pęknięcia. Te z kolei przekładają się na mało estetyczny wygląd pomieszczeń. Można oczywiście zastosować siatkę tynkarską, jak też niewielką ilość gipsu, w celu zalepienia dziur, jednak jest to rozwiązanie chwilowe, które na dłuższą metę nie przynosi żadnych korzyści.
W jaki sposób przygotować się do remontu?
Pierwszym krokiem jest oczywiście ocena zakresu prac. Najczęściej niezbędne staje się przede wszystkim odświeżenie ścian, poprzez nałożenie nowej warstwy farby. W przypadku, gdy remont ma wiązać się ze zmianą nastroju, możliwe, iż ściana wymagać będzie prac wstępnych, które pozwolą na nałożenie całkowicie nowego koloru, bez obaw, iż poprzedni będzie się z czasem przebijać, co zaburzy tym samym efekt końcowy. Na początku, nim zostanie podjęta decyzja, co do sposobu przeprowadzania remontu, trzeba ocenić, na ile stara warstwa farby przylega do podłoża. Można w tym celu wykonać prosty test. Co kilka metrów na ścianie wykonać krzyżujące się nacięcia, następnie w te miejsca nakleić taśmę malarską, po czym szybko i stanowczo ją zedrzeć. Jeśli farba ma dobrą przyczepność tylko jej niewielka ilość pozostała na taśmie, oznacza to, iż nie istnieje obawa, że gładź szpachlowa będzie z czasem pękać. Jeśli jednak farba odpada plastrami niestety, ale potrzebne jest jej zdarcie. W przypadku ścian, które pomalowano przy pomocy farb olejnych producent chemii budowlanej oferuje specjalne środki, które ułatwiają jej zdejmowanie.
Czy można szpachlować pomalowaną ścianę?
Jeśli farba dobrze przylega do podłoża – tak. Hurtownia chemii budowlanej w swojej ofercie posiada gotowe masy akrylowe, które pozwolą na uzupełnienie wszelkich ubytków w ścianie, z którymi gładź może sobie nie poradzić. Trzeba pamiętać, iż szpachla po zaschnięciu jest krucha, dlatego na ścianę nakłada się tylko cienką warstwę tego materiału. Masa szpachlowa do ścian to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą uporać się z remontem w krótkim czasie. Może być nakładana manualnie lub przy pomocy wałka, a czas jej schnięcia wynosi często około 2 godziny, dzięki czemu jednego dnia można nałożyć dwie warstwy, co często wystarczy, by przystąpić do kolejnego etapu remontu. Jeśli ktoś planuje szpachlować pomalowaną ścianę, przed przystąpieniem do prac warto pamiętać o jej umyciu mydłem budowlanym, które pozwoli na odtłuszczenie powierzchni i usunięcie innego rodzaju zabrudzeń, które mają wpływ na przyczepność gipsu.
Co zrobić, jeśli warstwa gipsu kruszeje?
W przypadku budynków, które nie były przez dłuższy czas gruntownie remontowane, może okazać się, iż nie tylko farba, ale też gips odpadają ze ściany. W tym przypadku trzeba po prostu zedrzeć jego starą warstwę, aż do tynku cementowego lub momentu, w którym widoczne będą cegły lub pustaki, jeśli to na nich bezpośrednio wykonano tynk gipsowy. Gładź gipsowa gotowa może być ułatwieniem dla osób, które cenią sobie czystą i sprawną pracę. Produkt kupowany jest w postaci gotowej do użycia masy, dzięki czemu bezpośrednio można przystąpić do pracy. Różnica między gładzią gipsową a szpachlową jest w zasadzie taka, iż w pierwszej kolejności stosuje się gips, w celu redukcji dużych ubytków, czy odchyleń w pionie ściany. Po związaniu jest materiałem bardzo twardym, dlatego doskonale sprawdza się nawet w przypadku nałożenia grubszej warstwy. Natomiast gładź szpachlowa służy do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni i jest materiałem stosowanym dopiero po zagipsowaniu ściany.
Tapety na ścianie – zrywać czy gipsować?
Jeśli chodzi o tapety podstawowym sposobem ich odnowienia jest po prostu naklejenie nowego materiału. Jednak jeśli ktoś chce całkowicie zmienić wygląd mieszkania, niezbędne okazuje się jej zerwanie. W zasadzie specjaliści stwierdzają, iż jest to sposób najbezpieczniejszy. Materiały wykorzystywane do wykończenia ściany mogą się słabo trzymać tapet, nawet, jeśli są one wykonane w starej, papierowej technice. Jeśli pojawiają się problemy z jej zerwaniem, niestety praca może być czasochłonna i wymagać odpowiednich narzędzi, jak szlifierki z możliwością nakładania papieru, czy prac manualnych, jednak bez tego, może okazać się, iż warstwa gipsu, czy szpachli zacznie pękać i odpadać od ściany. Siłą rzeczy nie da się zatem uniknąć przyśpieszenia prac, a cierpliwie trzeba przygotować w odpowiedni sposób nawierzchnię, by możliwe było nałożenie warstwy gipsu, a później szpachli.