Jaki miód przeciwzapalny – miód to produkt o działaniu przeciwzapalnym, odżywczym i antybakteryjnym. Właściwości lecznicze tego produktu wynikają ze złożonego składu chemicznego i biologicznego pochodzenia. Miód to słodki syrop pozyskiwany z nektaru i cukrów wydzielanych przez rośliny. Dorosłe pszczoły zbierają nektar z kwiatów, przenoszą go do ula i przekazują młodym robotnikom, którzy przetwarzają otrzymany materiał. Pszczoły robotnice następnie umieszczają część przygotowanego surowca w plastrze miodu. Tam woda stopniowo odparowuje i zamienia się w miód, który ma wiele przydatnych właściwości.
Główne powody, dla których miód ma właściwości lecznicze
- Bogata kompozycja. Miód zawiera witaminy, pierwiastki śladowe, enzymy, minerały – łącznie ponad 200 różnych substancji.
- Cukier prosty. Podczas przetwarzania pszczoły rozkładają złożone węglowodany. Dzięki temu produkt jest lepiej wchłaniany przez organizm.
- Działanie antybakteryjne. Podczas procesu częściowego trawienia nektaru pszczoły nasycają go enzymami hamującymi rozwój bakterii.
- Miód to skarbnica zdrowia. Najczęściej stosuje się go w leczeniu przeziębień i stanów zapalnych. Dzieje się tak, ponieważ produkt ma właściwości immunostymulujące i napotne. Pomaga przy gorączce i poczuciu osłabienia.
Ale to nie jedyne zastosowanie miodu, jest on szczególnie używany do leczenia ran. Miód ma wyraźne działanie antybakteryjne z wielu powodów. Po pierwsze, ze względu na wysoką zawartość cukru wiąże wodę w ranie i odprowadza bakterie. Po drugie, miód zaburza metabolizm drobnoustrojów chorobotwórczych. Po trzecie, zwiększa produkcję peptydów przeciwdrobnoustrojowych. Dzięki tym właściwościom produkt działa przeciwzapalnie i jest bardzo skuteczny nawet na stare, niegojące się rany ze względu na obecność bakterii antybiotykoopornych.
Jaki miód przeciwzapalny?
Miód lipowy jest bogaty w substancje antybakteryjne. Posiada właściwości wykrztuśne i przeciwzapalne. Doskonałe lekarstwo na choroby układu oddechowego: zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli, astmę i gruźlicę. Przydatny przy oparzeniach i egzemie, pomaga przy chorobach nerek i zapaleniu pęcherza. Współcześni naukowcy udowodnili, że jego przydatność opiera się na obecności dużej liczby enzymów łagodzących stany zapalne, a także obecności witamin (K, B, E), substancji bioaktywnych, pierwiastków śladowych.
Miód gryczany
Miód gryczany jest zawsze zalecany w leczeniu chorób układu oddechowego i migdałków. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że produkt jest w stanie usunąć z organizmu chorobotwórcze mikroorganizmy, ale także dlatego, że poprawia odporność. Pomaga zwalczać infekcje wirusowe i bakteryjne oraz działa przeciwzapalnie. Miód gryczany ma zdolność eliminowania infekcji, wszelkich patogennych drobnoustrojów na skórze oraz ma właściwości gojące rany. Posiada właściwości antyseptyczne, dzięki czemu może być stosowany w leczeniu różnych chorób skóry i ran ropnych. Działa rozgrzewająco na klatkę piersiową podczas kaszlu i pomaga naturalnie oczyścić oskrzela z flegmy.
Miód spadziowy
Miód spadziowy działa jak probiotyk dla organizmu. Dzięki zastosowaniu tego miodu poprawia się mikroflora jelit i zwiększa się ilość potrzebnych bakterii. Produkt zawiera dużo antyoksydantów, dzięki czemu wspomaga usuwanie wolnych rodników z organizmu. Miód spadziowy zawiera dużo naturalnych antybiotyków. Organizm jest w stanie lepiej zwalczać bakterie i wirusy dzięki zwiększonemu poziomowi enzymów.
Miód i propolis
Miód zawierający propolis wzmacnia obronę organizmu i przyspiesza regenerację z różnych dolegliwości. Leczenie chorób miodem i propolisem:
- Jama ustna (zapalenie jamy ustnej, próchnica, zapalenie dziąseł).
- Układ oddechowy (zapalenie oskrzeli i płuc).
- Przeziębienia (zapalenie migdałków, grypa).
- Narządy trawienne (zapalenie wrzodów, żołądka i okrężnicy).
- Jako maść miód propolisowy stosuje się zewnętrznie do przygotowania roztworów do leczenia różnych stanów zapalnych: spojówki, rogówki, zatok, pochwy, hemoroidów.
Miód rzepakowy
Jest jedną z pierwszych pszczół miodnych produkowanych po zimie. Kompozycja miodu rzepakowego i nektaru pozyskiwanego z kwiatów rzepaku, w tym olejki eteryczne, garbniki, związki gorczycy, flawonoidy, biopierwiastki, witaminy B, K i C, niacyna, cholina, kumaryna, saponiny i śladowe alkaloidy. Miód ten jest również używany przy zaburzeniach wątroby i dróg żółciowych. Miód rzepakowy rozpuszczony w mleku łagodzi stany zapalne gardła. Wykazuje znaczące działanie regeneracyjne we wszystkich tkankach i komórkach. Działanie antybakteryjne pomaga eliminować patogenne zbiorowiska drobnoustrojów w jelitach i ogólnie poprawia ich pracę. Olejek rzepakowy w dużej ilości pomaga w leczeniu infekcyjnych i zapalnych zmian skórnych i błon śluzowych. Może być stosowany w profilaktyce przeziębień i infekcji dróg oddechowych.
Miód wrzosowy
Miód wrzosowy jest bardzo skuteczny jako środek przeciwbakteryjny i przeciwbakteryjny i jest uważany za lepszy od miodu Manuka w leczeniu poważnych infekcji bakteryjnych. Działanie antybakteryjne miodu wrzosowego wynika z niskiej kwasowości i polifenoli. W przypadku różnych chorób zapalnych dróg oddechowych i jamy ustnej. Ze względu na właściwości wykrztuśne stosowany jest jako terapia wspomagająca w leczeniu zapalenia oskrzeli. Pomaga łagodzić ataki astmy i kaszel podczas przeziębienia.