Kto obowiązkowo musi zainwestować w OCP przewoźnika? Odpowiadamy! OCP przewoźnika to specjalny rodzaj polisy, którą mogą kupować wybrane podmioty zajmujące się świadczeniem usług przewozowych. Firmy, które oferują transport drogowy, tak jak wszyscy kierowcy indywidualni, są zobowiązane do zakupienia polisy OC. Okazuje się jednak, że kupowanie OC przewoźnika nie jest obowiązkiem. Przedsiębiorcy mają pełną dowolność w dołączaniu do takiej formy ubezpieczenia.
Warto jednak wiedzieć o tym, że w chwili obecnej bardzo wielu klientów szczególną uwagę zwraca właśnie na to, czy dana firma przewozowa dysponuje takim ubezpieczeniem. Klientom zależy na tym, aby bezpieczeństwo było zachowane na możliwie najwyższym poziomie. Z racji tego, iż przewoźnicy ponoszą odpowiedzialność za przewożone towary, w zdecydowanej większości decydują się na zakup OCP przewoźnika.
Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie przewoźnika OCP?
OCP przewoźnika https://www.natopie.com.pl/kiedy-warto-siegnac-po-ocp-przewoznika-garsc-porad-i-wskazowek/ to specyficzny rodzaj polisy ubezpieczeniowej, która dedykowana jest przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą o kodzie PKD 49.41.Z – jest to działalność gospodarcza w zakresie drogowego przewozu towarów w ruchu krajowym bądź międzynarodowym.
Jeżeli okazuje się, że doszło do jakichkolwiek strat w przewożonym towarze, a przedsiębiorca nie ma wykupionego OCP przewoźnika, wówczas jest zobowiązany do tego, aby samodzielnie pokrywać koszty z tym związane. O odpowiedzialności przedsiębiorców realizujących transport drogowy na poziomie krajowym mówi Ustawa Prawo przewozowe, z kolei przewoźnicy, który oprócz transportu krajowego oferują również transport międzynarodowy, podlegają Konwencji o Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów.
Ubezpieczenie towaru w transporcie to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw transportowych, które chciałyby uzyskać zabezpieczenie na okoliczność uszkodzenia bądź całkowitej straty przewożonych towarów. Wykup OCP przewoźnika sprawia, że przedsiębiorca jest wolny od odpowiedzialności, którą musiałby ponieść w myśl zawartej wcześniej umowy przewozowej. W sytuacji, gdy podczas transportu dojdzie do uszkodzenia bądź zgubienia przewożonych ładunków, a przewoźnik ma wykupione ubezpieczenie, wtedy odpowiedzialność finansowa spoczywać będzie na ubezpieczycielu, który wszystkim poszkodowanym podmiotom wypłaci odszkodowania. Przewoźnicy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że mimo iż OCP przewoźnika jest całkowicie dobrowolne, to jednak w dzisiejszych czasach brak takiego ubezpieczenia może spowodować zauważalny odpływ klientów i kontrahentów.
Zobacz również:
- najtańsze oc na ciągnik siodłowy forum https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-ciagnika-siodlowego-w-leasingu/
- agencja pracy tymczasowej ubezpieczenie https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-agencji-pracy-tymczasowej/
- oc dla firmy budowlanej https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-remontowo-budowlanej/
- ocp przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/
- ubezpieczenie oc firm https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-i-dzialalnosci-gospodarczej/
Od czego zależy cena ubezpieczenia przewoźnika?
Na cenę OCP przewoźnika wpływa kilka wyjątkowo ważnych czynników. O czym mowa? Przede wszystkim o sumie ubezpieczenia, dodatkowych klauzulach określonych w umowie a także o historii przebiegu ubezpieczenia. Firma ubezpieczeniowa dokładnie sprawdzi, ile razy w przeszłości dany przewoźnik zgłaszał szkody i na tej podstawie określi cenę kolejnej polisy.
Ile wynoszą średnie ceny za OCP przewoźnika? Są one dość mocno zróżnicowane. Czasem OCP przewoźnika kosztuje kilkaset złotych rocznie, a w jeszcze innych firmach nawet kilka tysięcy złotych. Duże kwoty za ubezpieczenie przewoźnika mogą pojawić się wtedy, gdy suma gwarancyjna jest bardzo wysoka. Jak zatem sprawdzić, ile wyniesie składka dla konkretnego ubezpieczenia? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się w tej sprawie do konsultantów konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Tam na pewno uzyskamy wszystkie niezbędne informacje o cenie OCP przewoźnika.
Czym jest suma gwarancyjna?
Suma gwarancyjna oznacza kwotę, która będzie górną granicą odpowiedzialności danej firmy ubezpieczeniowej. W trakcie określania sumy gwarancyjnej przewoźnik powinien bardzo dokładnie zastanowić się nad tym, jak cenne są przewożone przez niego towary. Niezwykle istotne jest to, aby przydzielona suma gwarancyjna obowiązywała dla każdego zdarzenia.
Niektóre firmy ubezpieczeniowe stosują taką praktykę, że po każdorazowym zgłoszeniu koszty suma gwarancyjna jest pomniejszana o kwotę wypłaconego odszkodowania, co jest rozwiązaniem bardzo niekorzystnym z punktu widzenia przewoźnika. Niekiedy może przecież okazać się, że po przekroczeniu sumy gwarancyjnej ubezpieczyciel nie wypłaci nam już ani grosza, mimo ogromnych strat po stronie przewoźnika.
Czym są wyłączenia odpowiedzialności?
Wyłączenia odpowiedzialności to kolejny element, który jest bardzo istotny dla każdego przewoźnika, który planuje podpisać umowę odnośnie ochrony OCP przewoźnika. Zachęcamy do tego, aby zawsze przed podpisaniem umowy zweryfikować, jakie konkretnie będą wyłączenia odpowiedzialności – pojęcie to oznacza wszystkie sytuacje, w których OCP przewoźnika nie będzie gwarantowało jakiejkolwiek ochrony. W takim przypadku przewoźnik będzie musiał samodzielnie odpowiadać za wszystkie szkody wynikłe w trakcie transportu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe dają przewoźnikom możliwość, aby w uzasadnionych przypadkach oraz po uiszczeniu określonej opłaty rozszerzyć odpowiedzialność ubezpieczyciela na konkretne okoliczności. Warto o tym pamiętać, zanim podpiszemy umowę.