Nie trzeba być specjalistą z zakresu elektroniki, aby móc stwierdzić, że CB radio to dość tani, jednocześnie skuteczny sposób na to, aby komunikować się pomimo dalekich odległości. Z takiego rozwiązania korzystają pasjonaci, a także kierowcy, którzy każdego dnia pokonują dalekie trasie zarówno po Polsce, jak i Unii Europejskiej. Co powinniśmy wiedzieć na temat radia CB President Jimmy II ASC? W jaki sposób działa tradycyjne CB-radio? Jakie rodzaje CB-radio możemy wyróżnić? Na co zwrócić uwagę wybierając CB-radio? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Podstawowe dane techniczne dotyczące Radio CB President Jimmy II ASC
Radio CB President Jimmy II ASC wyróżnia się tym, że posiada specjalnie zaprojektowany układ regulacji szumów. Co godne podkreślenia, możliwa jest skuteczna regulacja głośności. Wcześniej wspomniane urządzenie wyposażony jest w takie udogodnienia, jak chociażby wyświetlacz, blokada szumów, gniazdo mikrofonowe. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w radiu zostały zaprogramowane standardy typowe dla krajów, które znajdują się na terenie Unii Europejskiej. Co to oznacza w praktyce? Możliwe jest błyskawiczne dostosowywanie parametrów pracy radia. Radio CB President Jimmy II ASC pracuje zarówno w modulacji AM, jak i FM- w zależności od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. FM wyróżnia się zdecydowanie bardziej atrakcyjną jakością przekazu. Jest to przydatne rozwiązanie, jeśli dwie rozmawiające stacje znajdują się stosunkowo blisko siebie. Jeśli chodzi o zakres częstotliwości tego CB Radia, oscyluje on w granicach od 26,965 do 27,405 MHz. Dodatkowo posiada filtr ANL. Warto wspomnieć o typowych danych technicznych. Impedancja anteny wynosi 50, natomiast liczba kanałów to 40. Moc wyjściowa ma wartość 4W, a zasilanie 13,2 V. Wartości te są w pełni satysfakcjonujące.
W jaki sposób działa tradycyjne CB-radio?
Skoro wiemy już tak wiele na temat radia CB President Jimmy II ASC, warto chwilę dowiedzieć się, w jaki sposób działa takie urządzenie. Aby móc to zrozumieć, warto wcześniej zdefiniować to pojęcie. Otóż CB-radio to pewnego rodzaju radiostacja, która służy do tego, aby nadawać, a także odbierać komunikaty głosowe. Łączność oczywiście odbywa się za pomocą fal radiowych, których częstotliwość wynosi od 26,965 do 27,405 MHz. W zdecydowanej większości przypadków CB-radia umożliwiają nam komunikację na 40 kanałach. Co godne podkreślenia- użytkownicy mogą się swobodnie pomiędzy nimi przełączać, co jest dużym udogodnieniem. Radiostacje CB charakteryzują się tym, że działają w simpleksie. Co to oznacza w praktyce? Podczas nadawania nie ma możliwości odbioru sygnału. Każda osoba, która chciałaby wysłać komunikat, musi wcześniej skorzystać ze specjalnego przycisku nadawania, który najczęściej umieszczany jest na mikrofonie. W tym czasie tracimy odsłuch rozmów, które prowadzone są na kanale.
Jakie rodzaje CB-radio możemy wyróżnić?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że CB-radia mogą się od siebie różnić takimi aspektami, jak chociażby budową, zasięgiem czy też funkcjonalnością. W związku z powyższym możliwe jest wyróżnienie kilka rodzajów radiostacji. Największą popularnością cieszą się te przenośne. Są to niewielkich rozmiarów urządzenia, które niekiedy dość znacząco przypominają walkie-talkie. Jeśli chodzi o zasięg- oscyluje on w granicach od kilkuset metrów, do nawet kilku kilometrów. Nie ma konieczności podłączenia sprzętu do zewnętrznej anteny czy też do źródła prądu stałego. Jeśli chodzi o ręczne CB-radio, to zasilane jest za pośrednictwem baterii, ewentualnie akumulatora. Warto wyróżnić także przewoźne CB-radio. Jest ono montowane w samochodzie, natomiast maksymalny zasięg może wynosić niekiedy nawet kilkanaście kilometrów. Do prawidłowej pracy niezbędna jest zewnętrzna antena i mikrofon. Ostatnim rodzajem jest bazowe CB-radio. Gwarantuje najwyższą jakość rozmów, a na tym zależy nam niekiedy najbardziej.
Na co zwrócić uwagę wybierając CB-radio?
Wybór CB-radio wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych, co warto mieć na uwadze. Warto to skonsultować z osobami, które doskonale znają się na wykonywanej pracy. Kiedy rozważamy zakup ręcznego lub przewoźnego CB-radia, wówczas warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak chociażby antena, wzmocnienie mikrofonowe, automatyczną redukcję szumów, skanowanie pasma. W tym pierwszym przypadku, im dłuższa jest antena, tym większy jest zasięg. Jeśli chodzi o ręczne modele- dokręca się ją do obudowy. Posiadając model samochodowy montuje się je na dachu, w specjalnie przeznaczonej lokalizacja. Dzięki funkcji wzmocnienia mikrofonu możliwe jest zwiększenie mocy nadawczej radia. Automatyczna redukcja szumów to gwarancja tego, że radiostacja sama dostroi się, aby zredukować ewentualne szumy, które docierają z kanału. Skanowanie pasma umożliwia szybkie i skuteczne wyszukiwanie rozmów, które toczą się na innych częstotliwościach.