Terapia uzależnień od internetu do łatwych nie należy. Nierzadko leczenie ambulatoryjne nie wystarcza i wówczas pomoc świadczą kliniki odwykowe. Warto byłoby więc dowiedzieć się, jakie są najczęstsze symptomy uzależnienia od internetu. Ponadto, warto byłoby wiedzieć, jaka terapia musi zostać podjęta w przypadku uzależnienia od internetu. Jak się okazuje, jest ona trudna i żmudna. Może jednak przynieść zadowalające rezultaty, pod warunkiem, że będziemy w nią odpowiednio zaangażowani. W przeciwnym razie efekty mogą nie być dla nas zbyt satysfakcjonujące.
Po czym rozpoznać uzależnienie?
Objawów uzależnienia od internetu jest całe mnóstwo. Jedne z nich są bardziej uciążliwe, a inne mniej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im wcześniej rozpoczniemy diagnostykę, tym szybciej będziemy mogli udać się po pomoc. Niepokojącym sygnałem, który może świadczyć o uzależnieniu jest na pewno poświęcanie całego swojego czasu wolnego na korzystanie z internetu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że korzystać można nie tylko z komputera stacjonarnego czy z laptopa, ale również i ze smartfona. Jeżeli tracimy zainteresowanie swoim hobby, a także kontaktami z rodziną, również jest to niepokojące. Osoby walczące z uzależnieniem bardzo często bywają agresywne i rozdrażnione, jeżeli nie mają dostępu do internetu. Wyjazd na wakacje w miejsce, które jest pozbawione dostępu do internetu może więc okazać się niemożliwy. Wiele osób zmagających się z problemem uzależnienia od internetu traci również swoją pracę. Utrata źródła utrzymania jest szczególnie niebezpieczna i należy mieć tego świadomość.
Kiedy jesteśmy narażeni na uzależnienie od internetu?
Jak powszechnie wiadomo, zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać uzależnieniom niż je leczyć. Warto byłoby więc robić wszystko, aby w uzależnienie nie popaść. Kiedy jesteśmy zaś najbardziej narażeni na tego rodzaju problem? Na pewno wówczas, gdy cierpimy na samotność. Osoby samotne i introwertyczne z natury poświęcają zazwyczaj sporo czasu na przeglądanie internetu. Przeglądają fora internetowe oraz korzystają z portali społecznościowych, co może się niestety przerodzić w poważny problem. Na uzależnienie od internetu narażona jest także młodzież. Po smartfon z dostępem do internetu sięgają już coraz młodsi ludzie, w tym dzieci. Jeżeli mamy nastoletnie dziecko, warto kontrolować, jak wiele czasu spędza ono przed ekranem komputera czy smartfona. W internecie znajdują się nie tylko przydatne, ale i szkodliwe treści. Tego także należy mieć świadomość. Jeżeli nie chcemy, aby nasza pociecha przeglądała określone strony internetowe, możemy zastosować tak zwaną blokadę rodzicielską.
Czy leczenie ambulatoryjne pomoże?
Ośrodek leczenia uzależnień od internetu świadczący leczenie ambulatoryjne jest zazwyczaj pierwszym miejscem, do którego zaglądamy, jeśli chcemy leczyć uzależnienie. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że terapia w takich ośrodkach jest dosyć złożona. Na pewno warto byłoby uzmysłowić sobie, że bez konsultacji z lekarzem psychiatrą się nie obejdzie. Wskazana jest ona, jeżeli chcemy zdiagnozować problem i podjąć leczenie. Nie sposób nie zauważyć, że uzależnienie od internetu idzie często w parze z zaburzeniami psychicznymi. Ośrodki terapii są przygotowane, aby takie zaburzenia diagnozować i leczyć. W wielu przypadkach wskazana jest terapia farmakologiczna. Nie należy zapominać o tym, że najważniejszą rolę w leczeniu uzależnień odgrywa psychoterapia. Ważne, aby prowadziła ją osoba specjalizująca się w leczeniu uzależnień. W przeciwnym razie, terapia może okazać się mało skuteczna. Sesje psychoterapeutyczne powinny odbywać się nie rzadziej niż raz w tygodniu. W wielu przypadkach zalecane są częstsze sesje. Na psychoterapię w ramach NFZ trzeba będzie jednak trochę poczekać. Dla wielu osób zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie więc prywatny ośrodek terapii uzależnień. Trzeba jednak liczyć się z tym, że terapia prywatna wiąże się ze sporymi kosztami. Na szczęście, czas oczekiwania na nią nie jest zbyt długi.
A może terapia w ośrodku zamkniętym?
W wielu przypadkach leczenie ambulatoryjne to zdecydowanie za mało. Na szczęście, dobry ośrodek odwykowy ma szansę przynieść nam pomoc. Można skorzystać z ośrodków prywatnych oraz państwowych. Pobyt w tych pierwszych generuje spore koszty, więc nie dla każdego to dobra opcja. Pobyt w państwowych ośrodkach leczenia uzależnień od internetu takich kosztów nie generuje. Trzeba jednak liczyć się z tym, że czas oczekiwania na miejsce w ośrodku państwowym może być długi. Niekiedy wynosi on kilka miesięcy. Jak długo trwa zaś leczenie w ośrodku zamkniętym? Przeważnie nie krócej niż pół roku. Leczenie uzależnień od internetu koncentruje się głównie wokół psychoterapii, zarówno grupowej, jak i indywidualnej. Terapia zajęciowa także jest wskazana. Odbywają się również konsultacje z lekarzem psychiatrą, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Nie sposób nie zauważyć, że ważne jest kontynuowanie leczenia po wyjściu z ośrodka zamkniętego. W przeciwnym razie problem uzależnienia od internetu może powrócić.